Na Ďumbier - na najvyšší vrch Nízkych Tatier

Logo Na Ďumbier - na najvyšší vrch Nízkych Tatier
Logo Na Ďumbier - na najvyšší vrch Nízkych Tatier
Údaje o túre
15km
1.127 - 2.021m
Vzdialenosť
1.128hm
1.128hm
Výstup
06:00h
 
Trvanie
Stručný popis

Turistický okruh do nízkotatranských výšin, kde sa vypína najvyšší vrchol hrebeňa - Ďumbier. Spoznáte ho podľa mohutného dvojramenného kríža na jeho vrchole a strmých severných zrázov.

Obtiažnosť
ťažká
Hodnotenie
Technika
Kondícia
Krajina
Zážitok
Východisko

TrangoškaNajlepšia sezóna (ročné obdobie)
jan
feb
mar
apr
máj
jún
júl
aug
sep
okt
nov
dec
Popis

Najvyšší vrch Nízkych Tatier - Ďumbier (2043 m n. m.) sa vypína na hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1927 m) a Králičkou (1785 m).

Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív. Jeho vyše 500 m vysoké steny, piliere a žľaby spadajú do ľadovcových kotlov v záveroch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrývajú polia žulových skál.

V minulosti tu boli ložiská železnej rudy, zlata a andomitu. Počas 2. svetovej vojny prebehli v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou ústupové boje medzi partizánmi a nemeckými vojskami. Na pamiatku týchto bojov a ťažkého prechodu Nízkych Tatier partizánmi v zime roku 1944 postavili pri Chate gen. M. R. Štefánika pomník padlým partizánom.

Z vrcholu Ďumbiera sa naskytá rozsiahly panoramatický pohľad na pohoria stredného a severného Slovenska.

Najkratšia trasa na Ďumbier vedie z južnej strany Nízkych Tatier. Zároveň ide o najfrekventovanejší chodník na Chatu gen. M. R. Štefánika, ktorý slúži ako zásobovacia “cesta” horských nosičov, keďže táto chata sa stále zásobuje tradičným spôsobom.

 

Trasy

Turistika sa začína na chate Trangoška v blízkosti parkoviska.

Začiatok trasy vedie popri budove bývalého informačného strediska NAPANT-u a niekoľkých ďalších objektov. Po zelenej značke stúpate 2 km príjemnou lesnou cestičkou Trangošskou dolinou až na rázcestie k Jaskyni mŕtvych netopierov.

Pokračujete ďalej popri rázcestníku Halašova jama. Nad jamou sa nachádza nenápadný kamenný pamätník lyžiarovi Halašovi, ktorý zahynul v lavíne.

Záverečné stúpanie na Chatu gen. M. R. Štefánika je náročnejšie, no odplatou vám budú prekrásne výhľady na okolitú prírodu. Na „Štefáničke“ sa môžete osviežiť a oddýchnuť si na vonkajšej terase s výhľadmi na Mlynnú dolinu.

Z chaty pokračujete miernym stúpaním na Ďumbierske sedlo po červenej značke E8, Ceste hrdinov SNP, na rázcestie na Krúpove sedlo (1,1 km). Pozor, aby ste neprehliadli odbočku na Krúpove sedlo. Značka je prekrytá kosodrevinou. Upraveným chodníkom stúpate až na Krúpove sedlo (989 m), z ktorého je to iba 30 min k vytúženému turistickému cieľu.

Vrchol Ďumbiera zdobí mohutný dvojramenný kríž. Po nasýtení sa prekrásnych výhľadov sa vraciate naspäť na Krúpove sedlo.

Pokiaľ sa neradi vraciate domov rovnakou trasou, môžete po červenej značke pokračovať po hrebeni na Chopok (3,2 km). Na Chopku sa môžete osviežiť v Kamennej chate a spustiť sa žltou značkou popri chate Kosodrevina na Srdiečko až do východiskového bodu na Trangoške.

Najvyšší bod
2.021 m
Cieľová destinácia

Ďumbier

Profil nadmorskej výšky
© outdooractive.com

Výbava

turistická obuv a oblečenie do vetra a dažďa; pri strmých častiach turistické paličky


Dojazd

Z Banskej Bystrice odbočíte vľavo na rázcestí v Podbrezovej smerom na Bystrú.

Z Popradu odbočíte v Zadných Halnách na horský priechod Vagnár.

Verejná doprava

autobusom z Brezna na Trangošku, platný cestovný poriadok: https://cp.hnonline.sk/vlakbusmhd/spojenie/ 

Parky

veľké bezplatné parkovisko nad chatou Trangoška


Autor
Hodnotenie
0 Hodnotenia
Moje hodnotenie:
GPS Downloads
  • GPX GPS Exchange Format (XML)
  • KML Google Earth, Google Maps
Kódy QR na stiahnutie pre mobilné telefóny

Všeobecné informácie

Zastávka s občerstvením
S výhľadmi